A Tungsram gyártmányú színes fénycsövek története

 

Színes fénycső, ráadásul a Tungsram egykori választékában? Bizony, ilyen is létezett!

 

Színes hangulatvilágításra, díszvilágításra lényegében már nagyon régóta van igény – értelemszerűen addig, amíg csak a nyílt lánggal történő fénykeltés állt a felhasználók rendelkezésére, komoly eredményekről nem beszélhettünk.

színes fénycső, fénymúzeum, Fénymúzeum

Több mint 40 éves színes fénycsövek, a Fénymúzeum gyűjteményében – 2022.

Az iparosodás következményeként elterjedt gázvilágítással voltak ugyan viszonylag sikeres próbálkozások, nehézkes és balesetveszélyes mivoltuk miatt ezek nem terjedhettek el. Színpadi megvilágításra megint csak volt néhány sikeres próbálkozás – ezeket fel is jegyezte a technikatörténet – de a nehézkesség, a tűzveszély, a viszonylag csekély fényerő és színhelyesség miatt ez a módszer sem vált be, ami persze mai tudásunk alapján teljességgel érthető.
Később a villamos úton nyerhető fény, először még az ívlámpák, már úgy-ahogy alkalmasak lehettek volna színes fényeffektusok keltésére, persze megfelelő színszűrők felhasználásával.
Az ívlámpa sem egy könnyen kezelhető szerkezet, üzemeltetése sosem volt olcsó és problémamentes – ebből következik, hogy néhány kísérleti jellegű próbálkozáson kívül, itt sem történt különösebb áttörés. Mondanom sem kell, ezek a berendezések lakossági felhasználásra szóba sem jöhettek.

Az 1900-as évek elején elterjedt, viszonylag kiforrottnak mondható izzólámpa már alkalmasabbnak bizonyult színes fényhatások létrehozására, persze az egykori szénszálas izzók gyenge hatásfoka, és az általuk adott fény túl sárgásvörös színezete sem volt igazán megfelelő. Később, a fémszálas izzólámpák, és a kellőképpen hőtűrő színezékek kifejlesztése módot adott a kifejezetten színes díszvilágításra alkalmas típusok kifejlesztésére, és tömeggyártására.

De az izzólámpa sem bizonyult tökéletesnek – főleg a kék fényű izzók voltak a probléma fő forrásai, mivel az izzószál hőmérsékleti sugárzó lévén, viszonylag kevés kék fényt emittál – nincs miből gazdálkodni, hiába jó minőségű a búrafestés, vagy a színezett üveganyag.. Ha a spirált nagyobb hőfokon izzítanánk, több lesz ugyan a kék emisszió, csak az élettartam annyira megrövidül, hogy nem volna gazdaságos a termék használata. Az izzólámpa egyéb, közismert hátrányai – nagy hőtermelés, rossz hatásfok, viszonylag rövid élettartam, stb.. arra késztették a fényforrásgyártó cégeket, hogy más megoldásokat is keressenek.

Némi szorgalom árán, egy adott problémára szinte mindig találni megoldást – a már jól ismert gázkisülések többsége eleve színes fényt ad; a neontechnikában alkalmazott különféle fényporok további lehetőségeket kínáltak, már a múlt század elején is. Az első melegkatódos kísérleti fénycsövek is jellemzően színes fényt adtak – a fényporral kapcsolatos kutatások legtöbbje főleg a jó minőségű fehér fény előállítására irányult.

Ugorjunk egy nagyot az időben! A II. Világháború után az Egyesült Izzó munkatársai (Szigeti, et. al.) folytatták a már korábban megkezdett fénycsőfejlesztési kísérleteket, az ötvenes években már egész tűrhető minőségű normálfénycsöveket gyártottak, amelyek a hasonló külföldi típusok minőségét viszonylag jól megközelítették. A standard fénycsövek gyártásának stabilizálódása után megvolt már a Tungsramban az a technikai háttér, amely segítségével kb. bármilyen különleges fénycsőterméket is legyárthattak.

A hatvanas években már konkrét igény lépett fel, hogy egyes felhasználók kiküszöbölhessék a

Tungsram fénycsőkatalógus, 1961

nehézkesen működtethető, egyedileg készült nagyfeszültségű fénycsöveket (neoncsöveket) a díszvilágítási, hangulatvilágítási installációkból. Bár a neoncső nem mindenütt helyettesíthető másféle eszközzel, mégis, a színes fénycsövek előnyei nyilvánvalóak: Nem kell hozzájuk nagyfeszültségű transzformátor, egyedi gyártás helyett késztermékként vásárolható, csereszabatosság a standard fénycsövekkel, és a tönkrement fényforrás cseréjét még a laikus is elvégezheti. És ami nagyon fontos, exportképes termékként is plusz bevételt hozhat a konyhára..

Így tehát a Tungsram, a már meglevő tapasztalatai alapján, megkezdte a színes fénnyel világító fénycsövek gyártását, eleinte még viszonylag kisebb szériákban, később már jóval többet is termeltek. Az idők során többféle módosítást is eszközöltek a termékeken, részben a korszerűbb fénycsőgyártó gépsorok beállítása miatt, részben pedig a felhasználóktól, a kereskedelemtől érkező visszajelzések alapján.

Mint talán a Kedves Olvasó előtt is ismeretes, a fénycsőtechnikával előállítható színek eléggé

Színes fénycsövek választéka, 1961

sokfélék lehetnek ugyan, azonban gyártástechnológiai és gazdaságossági okok miatt, a választék a leginkább keresett, ismert, igényelt színekre kell korlátozódjon. A színek előállítása többféle lehet, ezek szerint:

– a töltőgáz fénykibocsátását mint színt, nem alkalmazzák, mert az egyébként szép vörös fényt adó neongáz a standard méretű és kivitelű fénycsövekben (gázkisülésfizikai okok miatt) nem képes stabilan üzemelni, ha pedig neontartalmú gázkeverékkel (Penning-keverék) próbálkoznánk, a kisülés színe végül nem mélyvörös lesz,

– nem használhatunk “anyagában színezett” üveget, mert drága, problémás a beszerzése, és a fénycsőgyártó gépsor nem biztos hogy hozzáállítható az egyébként selejtképzésre hajlamos, kényes, színezett üvegcsőhöz.

A realitások talaján maradva, az alábbi technológiákat választhatjuk:

– színes fényt kibocsátó, gerjesztés nélkül fehér színű (esztétikus) fénypor, mely a fénycső bekapcsolása után a kívánt színnel világít,

– közönséges fénycsőüveg belsejét még a felporozás előtt, jól tapadó üvegfestékkel bevonjuk, majd annak stabilizálása után a fénycsövet a szokványos halofoszfát (fehér fényű, többnyire F29 jelzésű) fényporral ellátjuk, és a gyártás többi része már a standard fehér fénycsöveknek megfelelő módszerrel történik.

A Tungsram, korrekt módon felmérve a hazai és külföldi igényeket, végül a két legelterjedtebb fénycsőterméket – a 20 és 40W-os standard, 38mm átmérőjű fénycsöveket kezdte gyártani színes kivitelben, az alábbi színválasztékkal:

– RED (vörös), belülfestett búrával, F29 porozással,
-YELLOW (sárga), belülfestett búra, F29 fénypor,
– ORANGE (narancssárga), belülfestett búra, F29 fénypor,
– BLUE (kék), kalciumwolframát fénypor,
– GREEN (zöld), villemit fénypor,
– PINK (rózsaszín) halofoszfát fénypor, kissé eltolt aktivátor-szenzibilizátor aránnyal.

A korai szériák még a hornyolt fejeléssel (“pöttyös végű fénycső”) készültek, a búrafesték anyaga is

Francia nyelvű termékkatalógus, 1989

változott az idők során. Főleg a régebbi RED és ORANGE festések nem voltak valami meggyőzőek színtisztaság és esztétika terén, később aztán némi technológiaváltással sokkal jobb festék került felhasználásra, és a fejelés is a közelmúltban megszokott konstrukcióra változott. A nyolcvanas évektől kezdve igazából nem lehetett ésszerű minőségi kifogásokat emelni a termékek ellen.

Szubjektíve azért voltak kisebb problémák, persze ezek tárgyilagos megítéléséhez szükségeltetik némi színlátás is.. 🙂 Talán a legszebb fényt a BLUE és a GREEN adta – persze érthető, mivel ezek eredendően színes fényt nyújtó fényporral készültek. Korrekt még a YELLOW is, kimondottan barátságos sárga fényével.

Az ORANGE és a RED fényessége nem megfelelő, a RED színe sem kifogástalan. A PINK önmagában egy kissé fura F29-es normálfénycsőnek tűnhet elsőre, színárnyalata nem jellegzetes, túl fakó. Másféle színes megvilágítások mellett azonban úgy-ahogy elfogadható eredményt ad.

Nem szabványos kivitelű Tungsram színes fénycsövek:

Mint azt már megbeszéltük, a Tungsram által gyártott színes fénycsövek kivétel nélkül 20 és 40

Az 1989-es katalóguslap

wattosak, 38mm (T12) kivitelben. A rendelkezésemre álló katalógusok, egyéb gyártmányleírások sehol, semelyik korszakban nem említenek ettől eltérő konstrukciókat.

Persze ahogy lenni szokott, a kivétel erősíti a szabályt.. A Fénymúzeum rendelkezik néhány érdekességgel, ezek közül talán érdemes megemlíteni a hatvanas évek legelején gyártott, 15W-os zöld fénycsövet – hornyolt fejelés, “Laboratóriumi Minta” bélyegzés, villemit fénypor (legalábbis annak tűnik..) és ami mindennek a teteje: ez egy reflektorbúrás (F-R) típusú fénycső! A cső kerületének kb. a fele fehér színű visszaverő pigmenttel van festve, erre került a színes fényt adó porozás. Mondanom sem kell, hogy a nagyjából hatvan éves fénycső kifogástalanul üzemel, azonnal gyújt!

Bár legjobb tudomásom szerint sohasem volt hivatalosan a Tungsram kínálatában, a nyolcvanas évek végén valamiképp legyártásra került néhány 26mm-es (T8) színes fénycső is. Ebből egy- egy 18W-os

Igazi ritkaság – 18W-os (T8 méret) GREEN fénycső

GREEN és egy RED példány van a birtokunkban, a kisebb csőátmérőn kívül mindenben hasonlít a szokványos T12-20W-os típusokra.

Tungsram T8 (18W) RED fénycső

A színes fénycsöveket idehaza főleg közületek vásárolták, elsősorban szórakozóhelyek, éttermek, szállodák, bárok hangulatvilágítására. Később, ahogyan a fénycsővilágítás elterjedt a háztartásokban, magánszemélyek is olykor beszereztek egyet-egyet, aztán vagy sikerült rendszeresen üzemeltetni, vagy nem.. A lakosság körében már csak azért sem tudott kellőképpen elterjedni ez a termékkategória, mert csak kevés helyen lehetett megvásárolni – konkrétan Budapesten, a nyolcvanas évek végén, mindösszesen két olyan Keravill-üzletet tudtam volna ajánlani az érdeklődőnek, ahol biztosan árusítottak színes fénycsövet!

És a történet vége…

… Sz. Sz. Sz., avagy a technikatörténetben sajnos oly mindennapos Szokványos Szomorú Sztori következik.

Miután 1989-ben a General Electric részére – mondjuk ki nyíltan, mellébeszélés nélkül – az akkori illetékesek kb. átmaffiázták a Tungsramot, várható volt, hogy a kevésbé elterjedt termékeket ki fogják vezetni a gyártásból még

Korai PINK fénycső, hornyolt fejelés, T12-es átmérő, 20W

akkor is, ha egy kisebb, de stabil vásárlói igény volna irántuk. Ez történt a dekorációs glimmlámpákkal, a színes fénycsövekkel, és még sok másik – egyébként többé-kevésbé piacképes – Tungsram-gyártmánnyal is. Még a kilencvenes évek közepéig gyártották (a PINK kivételével – ez szűnt meg leghamarabb) a négy legelterjedtebb színt, aztán a gyártás megszűnt, készletről még itt-ott előkerült néhány példányon kívül ezek már nem beszerezhetők.

A GE egy darabig még a saját termékeit árusította Magyarországon (ezek nem nálunk készültek..), aztán már csak főleg Osram színes fénycsöveket lehetett kapni korlátozott választékban a magánkereskedőknél. Ma már

A Tungsram (GE) 1996-os egyesített termékkatalógusa

ez sincs – a fénycsövek gyártását még a kínai ipar is beszüntette, mindenki átállt a LED-technológiára – ami praktikus, meg olcsó, meg takarékos, meg mittudomén még mi.. csak sokkal kevésbé hangulatos..

A Fénymúzeum szerencsére sikeresen begyűjtötte az egykori teljes Tungsram-színesfénycsőválasztékot, még éppen időben.. Mivel a hazai gyártásuk huszonöt éve megszűnt, csodával határos módon mégis sikerült mindegyikből szerezni legalább egy díszpéldányt, és ott vannak még a fentebb említett “nem szokványos” különlegességek is..

Kedves Olvasó, újfent köszönöm megtisztelő figyelmét, remélem érdekesnek találta ezt a kis írást.. Érdemes rendszeresen látogatni a Fénymúzeum weboldalát – mert a Fénymúzeum valóban a “Fény Múzeuma” -, és ahogy időm engedi, további ismeretterjesztő és egyéb írások, ismertetők is publikálásra kerülnek!

Végezetül: A Fénymúzeum továbbra is keres gyűjteményébe bármilyen, fényforrásgyártással

Színes fénycsőválaszték – 1996

kapcsolatos – így a fénycsőgyártással összefüggő – dokumentációt, eszközt, gépet, félgyártmányt, fényport, és bármi mást, ami a témakörhöz tartozik. Felajánlásokat köszönettel fogadunk, a szokásos elérhetőségeink bármelyikén!

Horváth Péter

A hozzászólások le vannak tiltva.