Hamisított félvezetők, elfüstölt illúziók – a globális selejt térnyerése napjainkban 2.0

Az előző részben rámutattam a problémára, annak előzményeire, most azonban térjünk rá a csalások módszertanára is.
Bár most az NE5532-5534 termékcsaládot, és még egy másik fajta jó minőségű opamp-típust veszünk részletesen szemügyre, az itt leírt trükközéseket, termékhamisítási módszereket másféle félvezetőknél is megtaláljuk!

Köztudomású, hogy a “kici kinnai” mindent le tud gyártani, és a minőség is eléggé széles skálán mozog. A fél nap hordástól széteső sportcipő, és a professzionális űrtechnika között van némi kis különbség 🙂 🙂 , persze ez a kínai ipart nem zavarja. Azt gyártják, amit piacra lehet dobni, a minőség meg attól függ, mit kíván a megrendelő. Ja és majd elfelejtettem: hogy mennyit tud fizetni a megrendelő…

A két leggyakoribb IC-hamisítási módszer – van persze több másféle is – az alábbiak:

  • A kívánt végtermékkel lábkiosztásban és funkcióban megegyező, de jóval gyengébb minőségű más típusú áramkör eredeti feliratát lecsiszolják a tokozásról, és a drágább termék típusjelét-gyártójelzését rászitázzák a silány alkatrészre. Vagy ők maguk tokoznak be gyengébb áramkört a jobbféle típus jelzéseivel ellátva.
  • Valahonnét hozzájutnak olyan komplett waferekhez, tokozatlan chipekhez, amelyek már korábban egy válogatásnál selejtesnek bizonyultak. Ezt a sok hulladékot automata gépsorokon betokozzák, megkapja a már kész IC a hamis márka és típusjelzést, és már szórják is ki a nagyvilágba a szemetet.. 🙁

Tudni kell ugyanis, hogy a különféle félvezetőgyáraknál (nem csak Kínában) az utóbbi bő másfél évtized alatt, rengeteg eladhatatlan termék felgyülemlett. A piac megváltozott, ennek számtalan oka van, és nem kizárólagosan csak a technikai fejlődés miatt van ez.. Többek között a fogyasztói társadalom fenntarthatóságának aberrált illúziója miatt, már egy jó ideje számtalan tartós, időtálló terméket kivezettek a piacról, nem divat már a minőségi HiFi torony (a gyűjtők ezt az állítást persze cáfolják.. 🙂 ), inkább mindenütt az olcsó, kommersz áru került a boltokba.

Az egyébként nem túl meggyőző hangminőségű – magánvéleményem szerint audio célokra eleve alkalmatlan – RC4558 (LM4558, NJM4558, stb..) opamp a nyolcvanas évektől kezdve elképesztő tömegben került beépítésre az alsó és középkategóriás híradástechnikai termékekbe. (sajnos, professzionális berendezésekbe is bele-belekerült olykor..) Ez így eléggé sokáig működő dolog volt, azonban a kétezres években más megjelentek az olcsó, egychipes kivitelű, nem is rossz minőségű komplex audioprocesszorok, melyek már nem igényeltek külső analóg műveleti erősítőt az áramköreikhez.

Ezzel a 4558-as IC eladhatósága beszűkült, korábban sem volt drága, most meg már hiperszuper akciós áron utánaszórnák a vásárlónak – de hálistennek kb. a kutyának nem kell..
Erre mit lépnek a zsiványok? Leköszörölik a tokról a 4558-as feliratot, ráutánozzák a Texas vagy a Philips logóját, és vidáman melléírják hogy NE5532! A csalóknak bőven megéri, mert a piacképtelen IC-t így rá lehet sózni a végfelhasználóra, a kétféle IC egymással teljesen lábkompatibilis, a becsapott ügyfél jó eséllyel nem veszi észre a csalást! Csak éppen a pénzéért egy silány terméket kap, amit önszántából soha meg nem vásárolt volna.. Az árszorzó 8-10 -szeres is lehet! Az 5532-re igény van, a 4558-ra nincs, hát ezért IS folyik már hosszú évek óta ez a szemétség!

Nézzük a tényeket!

Különféle beszerzésekből származó NE5532 opampok tesztje, 2020 novemberében.
A teszt célja: Hamisított IC-k felderítése, és annak megállapítása, hogy az adott tokozáson belül az elvárt (felirat szerinti) 5532 chip helyett valójában mi található?
Másodlagos cél: az igényes audio-alkalmazásokra való képességük hozzávetőleges megállapítása.
Tesztelt paraméterek: Négyszögátvitel 16, 26, 36 és 46 kHz frekvenciákon, a slew-rate tulajdonságok vizuális értékelése.
Nem lett tesztelve: zaj, offszet, stb.. viselkedésük.
Felhasznált műszerek:

  • RFT EO 213 típusú analóg oszcilloszkóp.
  • EMG Type TR-0466 kristályvezérelt funkciógenerátor.
  • Frekvencia-visszajelzés: Ismeretlen, félkész, házi építésű nyolcdigites frekvenciamérő, belül az Intersil-féle tipikus 80-as évekbeli LSI komplex frekvenciamérő áramkörrel. (adományként érkezett)
  • Tápellátás: 2db 12V-os kisméretű ólomakkumulátor, szimmetrikus 2x12V-os tápfeszültség.
  • Mérőkapcsolás: Egyszerű, 11-szeres erősítésű elrendezés, levegőben összeforrasztott alkatrészekkel, szokványos DIL-8 IC-foglalattal. A kimeneten 620R-os ellenállás, mint terhelés, mivel az eredeti 5532-5534 képes a viszonylag kisohmos terhelésekre is dolgozni.

Mérési metódus: A kapcsolás bemenetére a jelgenerátorból adott 0-300mV közötti változtatható feszültségű, 16-26-36-46kHz frekvenciájú NÉGYSZÖGJEL értékelése, a kapott képernyőkép biztos forrásból származó referencia IC-kkel történő összehasonlítása.


Referencia-tesztalanyok, balról jobbra: 1. Eredeti STM LM358, 2. Ebayes „Philips” NE5532AN, 3. Ebayes „T.I. NE5532P, 4. Co…tel Webáruházból érkezett „T.I.” 5532P, 5. Eredeti T.I. LM 358, 6. Eredeti T. I. RC4558P


A bevált tesztalanyok: (balról jobbra) 1. HEStore.hu-tól rendelt T.I. 5532P, 2-3. Két darab „rádióvilágos” T. I. 5532P, és végül 4. Ebayes – fura módon eredeti – STM LM833.


Először az LM 358-asok kerültek az áramkörbe, már 16kHz-en ennyire elcsúfítják a szabályos négyszögjelet:
Valamivel jobb eredményt mutat, de audio célokra speciel alkalmatlannak tartom a közismert, kommersz 4558-as dual opampot…


Ez utóbbi képernyőképet adta a nyilvánvalóan hamis ebayes T.I. 5532 , valamint a Co…..tel Webáruházból származó – durván-feltűnően hamisított – 5532 is.
Egyértelműen megállapítható, hogy ezekben belül nem az 5532-es chip van, hanem kivétel nélkül lecsiszolt és átszitázott 4558-asok. Amik – mint ahogyan jeleztem – igényes audiocélokra nem igazán megfelelőek, főleg lassúságuk miatt.
Az ebayes Philips 5532 teljesen üzemképtelennek bizonyult, annak ellenére hogy új!

Ellenben a „bevált” példányok egységesen egyforma oszcillogramot adtak – szép négyszögjel, fel és lefutás alig látható, nincs trapezoid elhúzás, a négyszögjeleken van némi túllövés – ez utóbbi jellemző az összes 5532-5534-es IC-re!
Íme:


Ezt az eredményt adta a HEStore.hu által küldött T.I. 5532, a Rádiótechnikától jött 2db T.I. 5532 (pedig más-más gyártósoron készülhettek!), valamint az ebayes STM LM833.
Ez utóbbiak mindegyike megfelelőnek tűnik. Az impulzus fel és lefutása alig látszik, minden tetőkezdésnél van egy kis túllövés. (a túllövés itt amúgy nem minőségrontó tényező!) A vonalkontúrok mindenütt szép egyenesek.


Később még utólagosan tesztelésre került egy véletlenül föllelt – igazi, régi eredeti – Philips NE5532, valamint néhány TL072. Az 5532 pontosan hozta a formáját, alig különbözi a többi jól vizsgázott 5532-től, viszont mintha azoknál egy kicsit gyorsabb lenne.
A TL 072 elképesztően rossz jelalakot produkált, nagyjából mint az LM358.

Végső konklúzió: Amennyire egy ilyen felületes, gyorsan összedobott tesztelésből megállapítható, rengeteg az 5532-5534 hamisítvány, ezek jellemzően a sokkal lassúbb, gyengébb minőségű RC4558-at tartalmazzák belül. Előzetes négyszögátvitel-vizsgálat nélkül ezek beépítését igényesebb áramkörökbe nem javaslom!
Megállapítható továbbá, hogy a „szaküzletből vásárlás” sem mindig garancia az eszköz jó minőségére, ami igen nagy baj!
Végezetül úgy tűnik, hogy a Rádiótechnika Szerkesztőségétől érkezett példányok műszakilag nagy vonalakban megegyeznek a referenciaként kipróbált régi Philips 5532-essel, és más –biztosan jó minőségű – opampokkal. Amennyire meg tudom ítélni, ezek eredetiek, és a HEStore-féle 5532 is eredeti.
Ez a mérési beszámoló nem számít hivatalos szakvéleménynek vagy állásfoglalásnak, kizárólag az érintettek (érdeklődők) tájékoztatását szolgálja! A szerző ezt ismeretterjesztési céllal hozta létre, az itt leírtakért semmiféle jogi, anyagi, stb.. felelősséget nem vállal!


Köszönöm a figyelmet, rövidesen folytatjuk!

A hozzászólások le vannak tiltva.