A Fénymúzeum szorgos mindennapjai – 2022

.. avagy hogyan működik egy technikatörténeti értékmentésre specializálódott szakgyűjtemény?

Fényreklámok, neonok, közvilágítási eszközök, és egyéb villamosipari anyagok – ahogy nemigen látjuk őket…

neon, neonreklám neonfény közért daráló retro

A Fénymúzeum közvetlen vonalán éppen Brezsnyev elvtársat tárcsáznám, de a Kreml nem fogadja a hívást.. 🙂

A laikus talán azt gondolja, hogy egy-egy komolyabb gyűjteménnyel mindössze csak annyi a tennivaló, hogy néha leporolgatjuk a tárgyakat, netán írunk róluk valami leltárt, katalógust – és ennyi.

Talán, egy bélyeggyűjteménynél esetleg ez így még működhet is, igazából nem tudom, mert soha nem gyűjtöttem bélyeget.

Egy világítástechnikai-technikatörténeti tárgyi gyűjteménynél azonban ennél több, nagyságrendekkel több feladatot kell elvégezni a mindennapokban, és még ugye ne feledjük azt sem, hogy az általunk megszerzett-megóvott anyagok, relikviák, természetükből adódóan felettébb terjedelmesek! És hogy még ezt hatványozhassuk, ráadásul ezen eszközök általában különleges bánásmódot, speciális felújítási módszereket és anyagokat igényelnek – de már a megszerzésük sem éppen gyerekjáték!

ABC neon bontás flexelés Fénymúzeum

Egy ABC Áruház dobozbetűs neonfeliratának lebontása, valamikor talán 2018-ban..

Amikor az idei Közvilágítási Ankéton bemutatkozó beszédet tartottam a jelenlévő szakmai közönségnek, megemlítettem, hogy az eddigi pályafutásom során – ki gondolta volna? – az utam bizony nem volt vörös rózsákkal telehintve, de nem ám! Ha valaki látja a gyűjteményt, megnézi weblapunkat, először őszintén megdöbben, aztán megállapítja, hogy húú de szépek a neonok, húú mekkora villanykörte, jééé nézdmá’ milyen retro cuccai vannak ennek a pasasnak.. Nincs is ezzel semmi gond!

Hanem, ami az eredmények mögött van …. mire egy valamikori hobbigyűjtemény eljut erre a színvonalra.. na ez az, amit nem adnak ingyen. És nem is dobálja elém senki a vörös rózsákat, meg – sajnos – a húszezreseket sem..  🙁

Amikor „neonmentés” címszó alatt nem egy lepukkant rozsdakupacot mutatok be hiányos, pislogó csőfelirattal, hanem eredeti állapotára restaurált terméket. Amikor a 60+ éves Tojáslámpa úgy néz ki, mintha most szedték volna elő a dobozából..  Amikor a régi villanyórától kezdve a „szarvasi jelzőkürtön” át, iskolai csengőtől a hárommázsás Ganz motorgenerátorig minden eszköz üzemképes, kiállítható, működésében bemutatható.

POSTA neonfelirat zöld neoncső restaurálás

Eredeti állapotára helyreállított, abszolúte korabeli POSTA neonfelirat

Nos, ilyenkor sokan elfelejtik, hogy ezekhez az eredményekhez micsoda irdatlan mennyiségű fizikai és szellemi munka, időráfordítás, tanulás, önképzés, és bizony anyagi jellegű befektetés tartozik!

Mi, a Fénymúzeum munkatársai, sohasem a szavak, hanem a tettek harcosai voltunk, mi – a tehetségtelen dilettánsok feltűnősködő médiahájpolása, és zengzetes mellébeszélései helyett – valóban elvégezzük azt a feladatot, amire vállalkoztunk!

Évekre visszamenőlegesen jó néhány fotót osztok most meg Önökkel, ezek afféle működési részletek, kulisszatitkok a Fénymúzeum mindennapjaiból. Íme, egy kis ízelítő szorgos mindennapjainkból!

És végül egy rövid bemutatófilm, az egyik relikviabeszerző túránkról..

Reméljük, ez a kis összeállítás elnyerte olvasóink, nézőink tetszését, köszönjük a figyelmet!

Horváth Péter, és munkatársai

 

A hozzászólások le vannak tiltva.